Ești gata de joc?

Joacă Sudoku!

Nivelurile de dificultate sudoku explicate

6 minute de citit

Dificultatea unui sudoku este cea mai grea tehnică de care ai nevoie ca să-l rezolvi, nu numărul de cifre tipărite în grilă. Un puzzle care cere mereu doar singles este ușor oricât de puține cifre date ar avea. Un puzzle care te obligă la un lanț de candidați legați este greu oricâte cifre date ar avea. Ghidul acesta e pentru începători și jucători de nivel intermediar care vor să știe ce înseamnă etichetele și ce nivel să aleagă.

Cele 6 niveluri pe scurt

sudoku69 are 6 niveluri: Ușor, Mediu, Greu, Expert, Maestru și Legendar. Fiecare are o bandă de rating pe scara Sudoku Explainer (ER), explicată mai jos.

NivelBanda ERTehnici necesareCum se simte
Ușor1.0 până la 1.9Strategii de bază: singlesScanare constantă. Ceva se potrivește mereu.
Mediu2.0 până la 2.9Strategii de bază: perechi, pointing pairs, reducerea bloc-linieSingles se epuizează, așa că începi să scrii candidați.
Greu3.0 până la 4.9Strategii avansate: fish, wing-uri, aritmetica zonelorTrebuie să găsești un tipar peste mai multe unități.
Expert5.0 până la 6.9Strategii diabolice: lanțuri și colorareDeducții lungi. Notițele sunt esențiale.
Maestru7.0 până la 9.9Strategii extreme: legături grupate, finned fish, seturi blocateLanțuri adânci, adesea mai multe la rând.
Legendar10.0 și mai susStrategii extreme și Ultima soluțieLogica rămâne fără unelte obișnuite și apar rețelele sau încercarea cu verificare.

Numele nivelurilor de strategii vin din scara din ghidul nostru de tehnici de rezolvare. Fiecare nivel este o familie de tehnici: bază înseamnă numărarea candidaților într-o singură unitate, avansate înseamnă tipare peste unități (și aritmetica zonelor în Killer), diabolice înseamnă lanțuri de candidați legați, extreme înseamnă legături grupate, seturi blocate și rețele, iar ultima soluție înseamnă încercare cu verificare.

Cum se evaluează dificultatea sudoku?

Evaluăm puzzle-urile cu Sudoku Explainer, solverul scris de Nicolas Juillerat. Scara lui ER este cea mai cunoscută metodă de a pune un număr pe cât de greu e un sudoku, iar noi rulăm propriul nostru port TypeScript al ei.

Pe scurt:

  1. Fiecare pas de rezolvare are un scor. Un single simplu are scor mic, un lanț lung are scor mare.
  2. Solverul joacă mereu cel mai ușor pas disponibil, apoi următorul cel mai ușor, până când grila e rezolvată.
  3. Ratingul puzzle-ului este scorul celui mai greu pas pe care a trebuit să-l facă.

Deci o singură mutare dificilă stabilește tot ratingul. O grilă care cade la singles și perechi, cu excepția unui X-Wing, este evaluată ca puzzle cu X-Wing și ajunge la Greu. Un puzzle pe care evaluatorul nu îl poate rezolva deloc prin logică nu este publicat niciodată aici.

Benzile sunt fixe și nu se schimbă cu mărimea sau tipul puzzle-ului. Ușor este 1.0 până la 1.9, Mediu 2.0 până la 2.9, Greu 3.0 până la 4.9, Expert 5.0 până la 6.9, Maestru 7.0 până la 9.9 și Legendar 10.0 și mai sus. Fiecare puzzle din catalogul nostru se află exact într-o bandă.

Ce face un sudoku greu?

Trei lucruri, în ordinea importanței:

  • Cea mai grea tehnică necesară. Acesta este chiar ratingul ER. Trecerea de la singles la un tipar fish este un salt mai mare decât adăugarea a încă o duzină de celule goale.
  • Cât timp trebuie să o cauți. Unele puzzle-uri oferă tiparul-cheie la vedere. Altele îl ascund în spatele mai multor pași mai ușori pe care trebuie să-i termini întâi.
  • Câți pași grei la rând. Un lanț este un puzzle. Cinci lanțuri sunt o seară întreagă.

Numărul de cifre date nu se află pe listă, iar acesta e următorul punct.

De ce numărul de cifre date e un ghid slab

E firesc să crezi că mai puține cifre date înseamnă un puzzle mai greu. Datele noastre spun altceva. Iată numărul de cifre date la puzzle-urile noastre clasice 9x9:

NivelCele mai puțineMedieCele mai multe
Ușor3034.536
Mediu2227.840
Greu2227.044
Expert2124.729
Maestru1924.428
Legendar2025.331

Puzzle-urile Legendare au în medie mai multe cifre date (25.3) decât cele Maestru (24.4). Unele puzzle-uri Grele au 44 de cifre date, în timp ce unele Medii au doar 22. Tendința e reală la extreme, deoarece puzzle-urile Ușoare au într-adevăr cele mai multe cifre date, dar intervalele se suprapun puternic. Contează mult mai mult unde se află cifrele decât câte sunt. Pentru partea de numărare, vezi matematica sudoku.

Cum se aliniază Killer și 16x16 la aceleași benzi

Cele 6 niveluri înseamnă același lucru în fiecare mod, pentru că benzile ER sunt identice. Ce se schimbă este materialul pe care lucrează tehnicile.

  • Clasic 9x9. Cifrele de la 1 la 9, rânduri, coloane și blocuri. Mediile pe nivel merg de la 1.26 (Ușor) la 10.26 (Legendar).
  • Killer 9x9. Aceeași grilă plus zone cu sume. Tehnici de aritmetică a zonelor, precum innies și outies, iau locul unei părți din munca de tipare. Puzzle-urile Killer Expert, Maestru și Legendar nu au deloc cifre date: zonele singure fixează soluția. Mediile merg de la 1.40 la 10.43.
  • 16x16. 16 simboluri (de la 1 la 9, apoi de la A la G) în blocuri 4x4. Aceleași tehnici se aplică pe o tablă mai mare, deci un nivel durează mai mult de jucat chiar la același rating. Mediile merg de la 1.20 la 10.14.

Un puzzle Greu în orice mod cere o tehnică din strategiile avansate și nu mai mult. Un puzzle Legendar în orice mod cere ceva aproape de vârful scării sau dincolo de el. Cele mai grele puzzle-uri din catalogul nostru au ratingul 12.8 (Killer), 11.1 (clasic) și 10.4 (16x16); vezi cele mai grele puzzle-uri sudoku pentru ce se află în vârf.

Cum îți alegi nivelul

  • Ești nou în sudoku sau revii după o pauză: începe cu Ușor. Dacă termini 2 sau 3 fără indicii, urcă.
  • Te simți confortabil cu singles și vrei o provocare: Mediu. Aici apar prima dată perechile și pointing pairs.
  • Știi perechile și tripletele și vrei primele tipare cu nume: Greu. Așteaptă-te la X-Wing, Y-Wing și Swordfish, sau la aritmetica zonelor în Killer.
  • Îți plac lanțurile lungi și scrii mereu candidații: Expert și Maestru.
  • Vrei logica împinsă la limită: Legendar.

Regula de bază este să joci la nivelul la care termini majoritatea puzzle-urilor, dar trebuie să înveți ceva nou la unul din 3. Dacă te blochezi de fiecare dată, coboară un nivel și citește tehnica de care are nevoie nivelul. Dacă nimic nu te încetinește vreodată, urcă unul. Ghidul de rezolvare pas cu pas arată ordinea în care înveți tehnicile, ca fiecare nivel să pară accesibil.