Valmis pelaamaan?

Pelaa sudokua!

Sudokun vaikeustasot selitettynä

5 min lukuaika

Sudokun vaikeus on vaikein tekniikka, jota tarvitset sen ratkaisemiseen, ei se, kuinka monta numeroa ruudukkoon on painettu. Pulma, joka vaatii aina vain yksittäisiä, on helppo vihjeiden määrästä riippumatta. Pulma, joka pakottaa yhden linkitettyjen ehdokkaiden ketjun, on vaikea vihjeiden määrästä riippumatta. Tämä opas on tarkoitettu aloittelijoille ja keskitason pelaajille, jotka haluavat tietää, mitä nimikkeet tarkoittavat ja minkä tason valita.

Kuusi tasoa yhdellä silmäyksellä

sudoku69:ssä on kuusi tasoa: Helppo, Keskitaso, Vaikea, Asiantuntija, Mestari ja Legendaarinen. Kullakin on arvoalue Sudoku Explainer -asteikolla (ER), joka selitetään alla.

TasoER-alueTarvittavat tekniikatMiltä tuntuu
Helppo1.0 - 1.9Perusstrategiat: yksittäisetTasaista skannausta. Jokin sopii aina.
Keskitaso2.0 - 2.9Perusstrategiat: parit, osoittavat parit, lohko-linjaeliminointiYksittäiset loppuvat, joten alat kirjoittaa ehdokkaita.
Vaikea3.0 - 4.9Vaativat strategiat: fish-kuviot, wingit, häkkien laskentaSinun on löydettävä kuvio usean yksikön yli.
Asiantuntija5.0 - 6.9Hirvittävät strategiat: ketjut ja väritysPitkiä päätelmiä. Muistiinpanot ovat välttämättömiä.
Mestari7.0 - 9.9Äärimmäiset strategiat: ryhmälinkit, finned fish, lukitut joukotSyviä ketjuja, usein useita peräkkäin.
Legendaarinen10.0 ja yliÄärimmäiset strategiat ja Viimeinen keinoLogiikka ylittää tavalliset työkalut, ja verkkoja tai arvaa ja tarkista -menetelmä ilmestyy.

Strategiatasojen nimet tulevat ratkaisutekniikoiden oppaan tikapuista. Kukin taso on tekniikkaperhe: perus tarkoittaa ehdokkaiden laskemista yhden yksikön sisällä, vaativat tarkoittavat yksiköiden välisiä kuvioita (ja häkkien laskentaa killerissä), hirvittävät tarkoittavat linkitettyjen ehdokkaiden ketjuja, äärimmäiset tarkoittavat ryhmälinkkejä, lukittuja joukkoja ja verkkoja, ja viimeinen keino tarkoittaa arvaa ja tarkista -menetelmää.

Miten sudokun vaikeus arvioidaan?

Arvioimme pulmat Sudoku Explainerilla, Nicolas Juilleratin kirjoittamalla ratkaisijalla. Sen ER-asteikko on tunnetuin tapa antaa sudokun vaikeudelle luku, ja ajamme omaa TypeScript-porttiamme siitä.

Selkokielellä:

  1. Jokaisella ratkaisuaskeleella on pistemäärä. Yksinkertainen yksittäinen saa vähän pisteitä, pitkä ketju paljon.
  2. Ratkaisija pelaa aina helpoimman käytettävissä olevan askeleen, sitten seuraavaksi helpoimman, kunnes ruudukko on ratkaistu.
  3. Pulman arvio on sen vaikeimman askeleen pistemäärä, joka sen oli otettava.

Yksi vaikea siirto asettaa siis koko arvion. Ruudukko, joka ratkeaa yksittäisillä ja pareilla yhtä X-Wingiä lukuun ottamatta, arvioidaan X-Wing-pulmaksi, ja se päätyy tasolle Vaikea. Pulmaa, jota arvioija ei pysty ratkaisemaan lainkaan logiikalla, ei koskaan julkaista täällä.

Alueet ovat kiinteitä, eivätkä ne muutu pulman koon tai tyypin mukaan. Helppo on 1.0 - 1.9, Keskitaso 2.0 - 2.9, Vaikea 3.0 - 4.9, Asiantuntija 5.0 - 6.9, Mestari 7.0 - 9.9 ja Legendaarinen 10.0 ja yli. Jokainen katalogimme pulma kuuluu täsmälleen yhteen alueeseen.

Mikä tekee sudokusta vaikean?

Kolme asiaa, tärkeysjärjestyksessä:

  • Vaikein vaadittu tekniikka. Tämä on itse ER-arvio. Siirtyminen yksittäisistä fish-kuvioon on suurempi hyppy kuin tusinan tyhjän ruudun lisääminen.
  • Kuinka kauan sitä joutuu etsimään. Joissakin pulmissa avainkuvio on ilmeinen. Toisissa se on piilossa usean helpomman askeleen takana, jotka sinun on ensin tehtävä.
  • Kuinka monta vaikeaa askelta peräkkäin. Yksi ketju on pulma. Viisi ketjua on ilta.

Vihjeiden määrä ei ole listalla, ja siitä seuraavaksi.

Miksi vihjeiden määrä on huono mittari

On luonnollista ajatella, että vähemmän annettuja numeroita tarkoittaa vaikeampaa pulmaa. Omat tietomme kertovat toisin. Tässä ovat annettujen numeroiden määrät klassisissa 9x9-pulmissamme:

TasoVähiten vihjeitäKeskiarvoEniten vihjeitä
Helppo3034.536
Keskitaso2227.840
Vaikea2227.044
Asiantuntija2124.729
Mestari1924.428
Legendaarinen2025.331

Legendaarisissa pulmissa on keskimäärin enemmän vihjeitä (25.3) kuin Mestari-pulmissa (24.4). Joissakin Vaikeissa pulmissa on 44 vihjettä, kun taas joissakin Keskitason pulmissa vain 22. Suuntaus on todellinen ääripäissä, sillä Helpoissa pulmissa on eniten annettuja numeroita, mutta vaihteluvälit menevät pahasti päällekkäin. Se, missä vihjeet sijaitsevat, merkitsee paljon enemmän kuin se, kuinka monta niitä on. Laskennallisesta puolesta lisää sivulla sudokun matematiikka.

Miten killer ja 16x16 kuvautuvat samoille alueille

Kuusi tasoa tarkoittavat samaa kaikissa pelimuodoissa, koska ER-alueet ovat identtiset. Muuttuva asia on materiaali, jolla tekniikat työskentelevät.

  • Klassinen 9x9. Numerot 1 - 9, rivit, sarakkeet ja lohkot. Keskiarvot tasoittain ovat 1.26 (Helppo) - 10.26 (Legendaarinen).
  • Killer 9x9. Sama ruudukko plus häkit summineen. Häkkien laskentatekniikat, kuten sisä- ja ulkonumerot, korvaavat osan kuviotyöstä. Asiantuntija-, Mestari- ja Legendaarinen-tason killer-pulmissa ei ole lainkaan annettuja numeroita: pelkät häkit määräävät ratkaisun. Keskiarvot ovat 1.40 - 10.43.
  • 16x16. 16 symbolia (1 - 9, sitten A - G) 4x4-lohkoissa. Samat tekniikat pätevät isommalla laudalla, joten taso kestää pidempään pelata jopa samalla arviolla. Keskiarvot ovat 1.20 - 10.14.

Vaikea pulma missä tahansa pelimuodossa vaatii vaativien strategioiden tekniikan eikä enempää. Legendaarinen pulma missä tahansa pelimuodossa vaatii jotakin tikapuiden huipun tuntumasta tai sen yli. Katalogimme vaikeimpien pulmien arviot ovat 12.8 (Killer), 11.1 (klassinen) ja 10.4 (16x16); katso vaikeimmat sudokut, mitä huipulla on.

Miten valitset tasosi

  • Uusi sudokussa tai palaat tauon jälkeen: aloita tasosta Helppo. Jos ratkaiset kaksi tai kolme ilman vihjeitä, siirry ylemmäs.
  • Yksittäiset sujuvat ja haluat haastetta: Keskitaso. Tässä parit ja osoittavat parit ilmestyvät ensimmäisen kerran.
  • Osaat parit ja kolmikot ja haluat ensimmäiset nimetyt kuviot: Vaikea. Odota X-Wingiä, Y-Wingiä ja Swordfishiä tai häkkien laskentaa killerissä.
  • Nautit pitkistä ketjuista ja kirjoitat aina ehdokkaat muistiin: Asiantuntija ja Mestari.
  • Haluat logiikan äärirajoille: Legendaarinen.

Nyrkkisääntö on pelata tasolla, jolla ratkaiset useimmat pulmat mutta joudut oppimaan jotain uutta yhdessä kolmesta. Jos jäät jumiin joka kerta, laske yksi taso ja lue tekniikka, jota taso vaatii. Jos mikään ei koskaan hidasta sinua, nouse yksi. Vaiheittainen ratkaisuopas näyttää järjestyksen, jossa tekniikat kannattaa oppia, jotta jokainen taso tuntuu tavoitettavalta.