Spreman za igru?

Igraj sudoku!

Razine težine sudokua

5 min čitanja

Težina sudokua je najteža tehnika koja ti treba da ga riješiš, a ne broj znamenki otisnutih u mreži. Zagonetka koja od tebe traži samo singlove laka je koliko god zadanih brojeva imala. Zagonetka koja prisiljava jedan lanac povezanih kandidata teška je koliko god zadanih brojeva imala. Ovaj vodič je za početnike i srednje napredne igrače koji žele znati što oznake znače i koju razinu odabrati.

Šest razina ukratko

sudoku69 ima šest razina: Lako, Srednje, Teško, Ekspert, Majstor i Legendarno. Svaka ima raspon ocjene na ljestvici Sudoku Explainer (ER), objašnjenoj niže.

RazinaER rasponTehnike koje trebašKako se osjeća
Lako1.0 do 1.9Osnovne strategije: singloviRavnomjerno skeniranje. Uvijek nešto stane.
Srednje2.0 do 2.9Osnovne strategije: parovi, pointing pairs, redukcija blok-linijaSinglovi presuše, pa počinješ pisati kandidate.
Teško3.0 do 4.9Zahtjevne strategije: fish uzorci, wingovi, aritmetika kavezaMoraš naći uzorak kroz nekoliko jedinica.
Ekspert5.0 do 6.9Đavolske strategije: lanci i bojanjeDuga zaključivanja. Bilješke su nužne.
Majstor7.0 do 9.9Ekstremne strategije: grupirane veze, finned fish, zaključani skupoviDuboki lanci, često nekoliko zaredom.
Legendarno10.0 i višeEkstremne strategije i posljednje utočišteLogici ponestane običnih alata, pa se pojavljuju mreže i pogodi-i-provjeri.

Nazivi skupina potječu s ljestvice u našem vodiču kroz tehnike rješavanja. Svaka skupina je obitelj tehnika: osnovne znače brojenje kandidata unutar jedne jedinice, zahtjevne znače uzorke kroz jedinice (i aritmetiku kaveza u killer sudoku), đavolske znače lance povezanih kandidata, ekstremne znače grupirane veze, zaključane skupove i mreže, a posljednje utočište znači pogodi i provjeri.

Kako se ocjenjuje težina sudokua?

Zagonetke ocjenjujemo pomoću Sudoku Explainera, rješavača koji je napisao Nicolas Juillerat. Njegova ER ljestvica najpoznatiji je način da se težini sudokua dodijeli broj, a mi koristimo vlastiti TypeScript port.

Jednostavnim riječima:

  1. Svaki korak rješavanja ima ocjenu. Jednostavan single dobiva nisku, dugi lanac visoku.
  2. Rješavač uvijek igra najlakši dostupan korak, zatim sljedeći najlakši, sve dok mreža nije riješena.
  3. Ocjena zagonetke je ocjena najtežeg koraka koji je morao napraviti.

Dakle, jedan težak potez određuje cijelu ocjenu. Mreža koja pada na singlove i parove osim jednog X-Winga ocjenjuje se kao zagonetka s X-Wingom i završava u razini Teško. Zagonetka koju ocjenjivač uopće ne može riješiti logikom ovdje se nikad ne objavljuje.

Rasponi su fiksni i ne mijenjaju se s veličinom ili vrstom zagonetke. Lako je 1.0 do 1.9, Srednje 2.0 do 2.9, Teško 3.0 do 4.9, Ekspert 5.0 do 6.9, Majstor 7.0 do 9.9, a Legendarno 10.0 i više. Svaka zagonetka u našem katalogu nalazi se u točno jednom rasponu.

Što sudoku čini teškim?

Tri stvari, redom važnosti:

  • Najteža potrebna tehnika. To je sama ER ocjena. Prijelaz sa singlova na fish uzorak veći je skok nego dodavanje još desetak praznih ćelija.
  • Koliko dugo je moraš tražiti. Neke zagonetke nude ključni uzorak na vidnom mjestu. Druge ga kriju iza nekoliko lakših koraka koje prvo moraš dovršiti.
  • Koliko teških koraka zaredom. Jedan lanac je zagonetka. Pet lanaca je cijela večer.

Broj zadanih brojeva nije na popisu, a o tome je iduća točka.

Zašto broj zadanih brojeva slabo vodi

Prirodno je misliti da manje zadanih brojeva znači težu zagonetku. Naši vlastiti podaci govore drukčije. Ovo su brojevi zadanih znamenki u našim klasičnim zagonetkama 9x9:

RazinaNajmanje zadanihProsjekNajviše zadanih
Lako3034.536
Srednje2227.840
Teško2227.044
Ekspert2124.729
Majstor1924.428
Legendarno2025.331

Legendarne zagonetke u prosjeku imaju više zadanih brojeva (25.3) od zagonetki razine Majstor (24.4). Neke teške zagonetke imaju 44 zadana broja, dok neke srednje imaju samo 22. Trend je stvaran na krajevima, jer lake zagonetke doista imaju najviše zadanih brojeva, ali se rasponi jako preklapaju. Gdje zadani brojevi stoje bitno je više od toga koliko ih ima. Za stranu brojanja pogledaj matematiku sudokua.

Kako se killer i 16x16 uklapaju u iste raspone

Šest razina znači isto u svakom načinu igre, jer su ER rasponi identični. Mijenja se građa na kojoj tehnike rade.

  • Klasični 9x9. Znamenke 1 do 9, retci, stupci i blokovi. Prosjeci po razinama kreću se od 1.26 (Lako) do 10.26 (Legendarno).
  • Killer 9x9. Ista mreža plus kavezi sa zbrojevima. Tehnike aritmetike kaveza, poput innies i outies, preuzimaju dio posla uzoraka. Killer zagonetke razina Ekspert, Majstor i Legendarno uopće nemaju zadanih znamenki: sami kavezi određuju rješenje. Prosjeci se kreću od 1.40 do 10.43.
  • 16x16. Šesnaest simbola (1 do 9, zatim A do G) u blokovima 4x4. Iste tehnike vrijede na većoj ploči, pa razina traje dulje čak i pri istoj ocjeni. Prosjeci se kreću od 1.20 do 10.14.

Teška zagonetka u bilo kojem načinu traži zahtjevnu tehniku i ništa više. Legendarna zagonetka u bilo kojem načinu traži nešto blizu vrha ljestvice ili iznad njega. Najteže zagonetke u našem katalogu ocijenjene su s 12.8 (killer), 11.1 (klasični) i 10.4 (16x16); što se nalazi na vrhu pogledaj u najtežim sudoku zagonetkama.

Kako odabrati svoju razinu

  • Novi si u sudokuu ili se vraćaš nakon stanke: počni s razinom Lako. Ako možeš dovršiti dvije ili tri bez savjeta, idi više.
  • Ugodno ti je sa singlovima i želiš izazov: Srednje. Ovdje se prvi put pojavljuju parovi i pointing pairs.
  • Znaš parove i trojke i želiš svoje prve imenovane uzorke: Teško. Očekuj X-Wing, Y-Wing i Swordfish, ili aritmetiku kaveza u killer sudoku.
  • Uživaš u dugim lancima i uvijek upisuješ kandidate: Ekspert i Majstor.
  • Želiš logiku gurnutu do krajnjih granica: Legendarno.

Pravilo palca je igrati na razini na kojoj dovršavaš većinu zagonetki, ali moraš naučiti nešto novo u svakoj trećoj. Ako zapneš svaki put, spusti se za jednu razinu i pročitaj tehniku koju ta razina traži. Ako te ništa nikad ne uspori, idi jednu razinu više. Vodič za rješavanje korak po korak pokazuje redoslijed učenja tehnika da svaka razina djeluje dostižno.