Klaar om te spelen?

Speel sudoku!

Sudoku moeilijkheidsniveaus uitgelegd

6 min lezen

De moeilijkheid van een sudoku is de moeilijkste techniek die je nodig hebt om hem op te lossen, niet het aantal cijfers dat in het rooster staat. Een puzzel die alleen singles vraagt, is makkelijk, hoe weinig cijfers er ook staan. Een puzzel die één keten van verbonden kandidaten afdwingt, is moeilijk, hoeveel cijfers er ook staan. Deze gids is voor beginners en gevorderden die willen weten wat de labels betekenen en welk niveau ze moeten kiezen.

De zes niveaus in één oogopslag

sudoku69 heeft zes niveaus: Makkelijk, Gemiddeld, Moeilijk, Expert, Meester en Legendarisch. Elk heeft een waarderingsband op de schaal van Sudoku Explainer (ER), hieronder uitgelegd.

NiveauER-bandTechnieken die je nodig hebtHoe het voelt
Makkelijk1.0 tot 1.9Basisstrategieën: singlesRustig scannen. Er past altijd iets.
Gemiddeld2.0 tot 2.9Basisstrategieën: paren, Pointing Pairs, blok-lijn-reductieDe singles drogen op, dus je begint kandidaten op te schrijven.
Moeilijk3.0 tot 4.9Pittige strategieën: vissen, wings, kooirekenenJe moet een patroon over meerdere eenheden vinden.
Expert5.0 tot 6.9Duivelse strategieën: ketens en kleurenLange redeneringen. Notities zijn onmisbaar.
Meester7.0 tot 9.9Extreme strategieën: gegroepeerde schakels, Finned vissen, vergrendelde setsDiepe ketens, vaak meerdere achter elkaar.
Legendarisch10.0 en hogerExtreme strategieën en laatste redmiddelDe logica heeft geen gewone gereedschappen meer, en netten of gokken-en-controleren duiken op.

De namen van de lagen komen uit de ladder in onze gids oplostechnieken. Elke laag is een familie van technieken: basis betekent kandidaten tellen binnen één eenheid, pittig betekent patronen over eenheden heen (en kooirekenen bij killer), duivels betekent ketens van verbonden kandidaten, extreem betekent gegroepeerde schakels, vergrendelde sets en netten, en laatste redmiddel betekent gokken en controleren.

Hoe wordt de moeilijkheid van sudoku bepaald?

We beoordelen puzzels met Sudoku Explainer, de oplosser van Nicolas Juillerat. De ER-schaal is de bekendste manier om een getal aan de moeilijkheid van een sudoku te hangen, en we draaien onze eigen TypeScript-port ervan.

In gewone woorden:

  1. Elke oplosstap heeft een score. Een simpele single scoort laag, een lange keten scoort hoog.
  2. De oplosser speelt altijd de makkelijkste beschikbare stap, dan de volgende makkelijkste, tot de puzzel af is.
  3. De waardering van de puzzel is de score van de moeilijkste stap die hij moest zetten.

Eén lastige zet bepaalt dus de hele waardering. Een puzzel die met singles en paren valt, op één X-Wing na, wordt beoordeeld als een X-Wing-puzzel en komt in Moeilijk terecht. Een puzzel die de beoordelaar helemaal niet met logica kan oplossen, wordt hier nooit gepubliceerd.

De banden liggen vast en veranderen niet met de grootte of het type puzzel. Makkelijk is 1.0 tot 1.9, Gemiddeld 2.0 tot 2.9, Moeilijk 3.0 tot 4.9, Expert 5.0 tot 6.9, Meester 7.0 tot 9.9 en Legendarisch 10.0 en hoger. Elke puzzel in onze collectie zit in precies één band.

Wat maakt een sudoku moeilijk?

Drie dingen, in volgorde van belang:

  • De moeilijkste vereiste techniek. Dit is de ER-waardering zelf. Van singles naar een visvormig patroon is een grotere sprong dan een dozijn lege vakjes erbij.
  • Hoe lang je ernaar moet zoeken. Sommige puzzels leggen het sleutelpatroon voor het grijpen. Andere verbergen het achter meerdere makkelijkere stappen die je eerst moet zetten.
  • Hoeveel moeilijke stappen achter elkaar. Eén keten is een puzzel. Vijf ketens is een avondvullend programma.

Het aantal cijfers staat niet op de lijst, en dat is het volgende punt.

Waarom het aantal cijfers een slechte maatstaf is

Het ligt voor de hand te denken dat minder gegeven cijfers een moeilijkere puzzel betekent. Onze eigen gegevens zeggen iets anders. Dit zijn de aantallen gegeven cijfers in onze klassieke 9x9-puzzels:

NiveauMinste cijfersGemiddeldMeeste cijfers
Makkelijk3034.536
Gemiddeld2227.840
Moeilijk2227.044
Expert2124.729
Meester1924.428
Legendarisch2025.331

Legendarische puzzels hebben gemiddeld meer cijfers (25.3) dan Meester-puzzels (24.4). Sommige Moeilijk-puzzels hebben 44 cijfers, terwijl sommige Gemiddeld-puzzels er maar 22 hebben. De trend is echt aan de uiteinden, want Makkelijk-puzzels hebben inderdaad de meeste gegeven cijfers, maar de bereiken overlappen sterk. Waar de cijfers staan, doet veel meer ertoe dan hoeveel het er zijn. Voor de telkant van het verhaal, zie sudoku-wiskunde.

Hoe killer en 16x16 op dezelfde banden passen

De zes niveaus betekenen in elke modus hetzelfde, omdat de ER-banden gelijk zijn. Wat verandert, is het materiaal waarop de technieken werken.

  • Klassiek 9x9. Cijfers 1 tot 9, rijen, kolommen en blokken. De gemiddelden per niveau lopen van 1.26 (Makkelijk) tot 10.26 (Legendarisch).
  • Killer 9x9. Hetzelfde rooster plus kooien met sommen. Technieken voor kooirekenen, zoals Innies en Outies, vervangen een deel van het patroonwerk. Expert-, Meester- en Legendarische killerpuzzels hebben helemaal geen gegeven cijfers: de kooien alleen leggen de oplossing vast. De gemiddelden lopen van 1.40 tot 10.43.
  • 16x16. Zestien symbolen (1 tot 9, dan A tot G) in 4x4-blokken. Dezelfde technieken gelden op een groter bord, dus een niveau duurt langer om te spelen, ook bij dezelfde waardering. De gemiddelden lopen van 1.20 tot 10.14.

Een Moeilijk-puzzel in elke modus vraagt een pittige techniek en niet meer. Een Legendarische puzzel in elke modus vraagt iets in de buurt van of voorbij de top van de ladder. De moeilijkste puzzels in onze collectie zijn beoordeeld met 12.8 (killer), 11.1 (klassiek) en 10.4 (16x16); zie de moeilijkste sudoku's voor wat er aan de top staat.

Zo kies je je niveau

  • Nieuw bij sudoku of terug na een pauze: begin bij Makkelijk. Lukken er twee of drie zonder hints, ga dan omhoog.
  • Vertrouwd met singles en toe aan een uitdaging: Gemiddeld. Hier komen paren en Pointing Pairs voor het eerst voor.
  • Je kent paren en triples en wilt je eerste benoemde patronen: Moeilijk. Verwacht X-Wing, Y-Wing en Swordfish, of kooirekenen bij killer.
  • Je houdt van lange ketens en schrijft altijd kandidaten in: Expert en Meester.
  • Je wilt de logica tot het uiterste drijven: Legendarisch.

De vuistregel is dat je speelt op het niveau waar je de meeste puzzels afmaakt maar bij een op de 3 iets nieuws moet leren. Loop je elke keer vast, ga dan een niveau omlaag en lees de techniek die dat niveau vraagt. Houdt niets je ooit op, ga dan een niveau omhoog. De stapsgewijze oplosgids laat de volgorde zien waarin je technieken leert, zodat elk niveau haalbaar voelt.