Klar for å spille?

Spill sudoku!

Sudoku vanskelighetsgrader forklart

6 min lesetid

En sudokus vanskelighetsgrad er den vanskeligste teknikken du trenger for å løse den, ikke hvor mange siffer som står på brettet. En oppgave som bare krever enkeltsiffer, er lett uansett hvor få hint den har. En oppgave som tvinger fram én kjede av koblede kandidater, er vanskelig uansett hvor mange hint den har. Denne guiden er for nybegynnere og viderekomne spillere som vil vite hva betegnelsene betyr og hvilket nivå de bør velge.

De 6 nivåene i korte trekk

sudoku69 har 6 nivåer: Lett, Middels, Vanskelig, Ekspert, Mester og Legendarisk. Hvert har et vurderingsbånd på Sudoku Explainer-skalaen (ER), forklart nedenfor.

NivåER-båndTeknikker du trengerHvordan det føles
Lett1.0 til 1.9Grunnleggende strategier: enkeltsifferJevn skanning. Noe passer alltid.
Middels2.0 til 2.9Grunnleggende strategier: par, pointing pairs, boks-linje-reduksjonEnkeltsifrene tørker inn, så du begynner å skrive kandidater.
Vanskelig3.0 til 4.9Avanserte strategier: fish, wings, burregningDu må finne et mønster på tvers av flere enheter.
Ekspert5.0 til 6.9Djevelske strategier: kjeder og fargeleggingLange slutninger. Notater er helt nødvendige.
Mester7.0 til 9.9Ekstreme strategier: grupperte koblinger, finned fish, låste settDype kjeder, ofte flere på rad.
Legendarisk10.0 og overEkstreme strategier og siste utveiLogikken går tom for vanlige verktøy, og nett eller gjett og kontroller dukker opp.

Navnene på nivåene kommer fra stigen i guiden vår om løsningsteknikker. Hvert nivå er en familie av teknikker: grunnleggende betyr å telle kandidater inne i én enhet, avansert betyr mønstre på tvers av enheter (og burregning i killer), djevelsk betyr kjeder av koblede kandidater, ekstrem betyr grupperte koblinger, låste sett og nett, og siste utvei betyr gjett og kontroller.

Hvordan vurderes vanskelighetsgraden på sudoku?

Vi vurderer oppgaver med Sudoku Explainer, løseren skrevet av Nicolas Juillerat. ER-skalaen er den best kjente måten å sette et tall på hvor vanskelig en sudoku er, og vi kjører vår egen TypeScript-port av den.

Med enkle ord:

  1. Hvert løsningssteg har en poengsum. Et enkelt single gir lav poengsum, en lang kjede gir høy.
  2. Løseren spiller alltid det letteste tilgjengelige steget, deretter det nest letteste, helt til brettet er løst.
  3. Oppgavens vurdering er poengsummen til det vanskeligste steget den måtte ta.

Så ett vanskelig trekk setter hele vurderingen. Et brett som faller for enkeltsiffer og par bortsett fra én X-Wing, vurderes som en X-Wing-oppgave og havner i Vanskelig. En oppgave vurderingsprogrammet ikke kan løse med logikk i det hele tatt, publiseres aldri her.

Båndene er faste og endres ikke med oppgavens størrelse eller type. Lett er 1.0 til 1.9, Middels 2.0 til 2.9, Vanskelig 3.0 til 4.9, Ekspert 5.0 til 6.9, Mester 7.0 til 9.9 og Legendarisk 10.0 og over. Hver oppgave i katalogen vår ligger i nøyaktig ett bånd.

Hva gjør en sudoku vanskelig?

3 ting, i rekkefølge etter viktighet:

  • Den vanskeligste teknikken som kreves. Dette er selve ER-vurderingen. Å gå fra enkeltsiffer til et fish-mønster er et større sprang enn å legge til et dusin tomme ruter til.
  • Hvor lenge du må lete etter den. Noen oppgaver byr på nøkkelmønsteret i full åpenhet. Andre skjuler det bak flere enklere steg du må fullføre først.
  • Hvor mange vanskelige steg på rad. Én kjede er en oppgave. 5 kjeder er en kveld.

Antall hint står ikke på listen, og det er neste poeng.

Hvorfor antall hint er en dårlig rettesnor

Det er naturlig å tro at færre gitte tall betyr en vanskeligere oppgave. Våre egne data sier noe annet. Dette er antall gitte siffer i våre klassiske 9x9-oppgaver:

NivåFærrest hintGjennomsnittFlest hint
Lett3034.536
Middels2227.840
Vanskelig2227.044
Ekspert2124.729
Mester1924.428
Legendarisk2025.331

Legendariske oppgaver har flere hint i gjennomsnitt (25.3) enn Mester-oppgaver (24.4). Noen Vanskelige oppgaver har 44 hint, mens noen Middels oppgaver bare har 22. Trenden er reell i ytterkantene, siden Lett-oppgaver faktisk har flest gitte tall, men områdene overlapper sterkt. Hvor hintene står, betyr langt mer enn hvor mange det er. For tellesiden av saken, se sudokumatematikk.

Hvordan Killer og 16x16 passer inn i de samme båndene

De 6 nivåene betyr det samme i alle moduser, fordi ER-båndene er identiske. Det som endres, er materialet teknikkene jobber på.

  • Klassisk 9x9. Sifrene 1 til 9, rader, kolonner og bokser. Gjennomsnittene per nivå går fra 1.26 (Lett) til 10.26 (Legendarisk).
  • Killer 9x9. Samme brett pluss bur med summer. Teknikker for burregning som innies og outies tar plassen til noe av mønsterarbeidet. Killer-oppgaver på Ekspert, Mester og Legendarisk har ingen gitte siffer i det hele tatt: burene alene fastlegger løsningen. Gjennomsnittene går fra 1.40 til 10.43.
  • 16x16. 16 symboler (1 til 9, deretter A til G) i 4x4-bokser. De samme teknikkene gjelder på et større brett, så et nivå tar lengre tid å spille selv med samme vurdering. Gjennomsnittene går fra 1.20 til 10.14.

En Vanskelig oppgave i en hvilken som helst modus trenger en teknikk fra nivået avanserte strategier og ikke mer. En Legendarisk oppgave i en hvilken som helst modus trenger noe nær eller utenfor toppen av stigen. De vanskeligste oppgavene i katalogen vår er vurdert til 12.8 (Killer), 11.1 (klassisk) og 10.4 (16x16); se de vanskeligste sudokuoppgavene for hva som ligger på toppen.

Slik velger du nivå

  • Ny i sudoku eller tilbake etter en pause: begynn på Lett. Hvis du klarer 2 eller 3 uten hint, gå opp.
  • Komfortabel med enkeltsiffer og vil ha en utfordring: Middels. Her dukker par og pointing pairs opp for første gang.
  • Du kan par og triples og vil ha de første navngitte mønstrene: Vanskelig. Regn med X-Wing, Y-Wing og Swordfish, eller burregning i Killer.
  • Du liker lange kjeder og skriver alltid inn kandidater: Ekspert og Mester.
  • Du vil ha logikken presset til grensen: Legendarisk.

Tommelfingerregelen er å spille på nivået der du fullfører de fleste oppgaver, men må lære noe nytt om én av 3. Hvis du står fast hver gang, gå ned ett nivå og les om teknikken nivået krever. Hvis ingenting noen gang bremser deg, gå opp ett. Trinn-for-trinn-guiden til løsning viser rekkefølgen du bør lære teknikkene i, slik at hvert nivå føles innen rekkevidde.