Sedia untuk bermain?

Main Sudoku!

Tahap Kesukaran Sudoku Dijelaskan

5 min bacaan

Kesukaran sesuatu sudoku ialah teknik paling sukar yang anda perlukan untuk menyelesaikannya, bukan berapa banyak digit tercetak dalam grid. Teka-teki yang hanya meminta single mudah walau berapa sedikit pun nombor diberinya. Teka-teki yang memaksa satu rantai calon berpaut sukar walau berapa banyak pun nombor diberinya. Panduan ini untuk pemain baharu dan pertengahan yang mahu tahu maksud label itu dan tahap mana yang perlu dipilih.

Enam tahap sepintas lalu

sudoku69 mempunyai enam tahap: Mudah, Sederhana, Sukar, Pakar, Master dan Legenda. Setiap satu mempunyai jalur penilaian pada skala Sudoku Explainer (ER), diterangkan di bawah.

TahapJalur ERTeknik yang diperlukanRasanya
Mudah1.0 hingga 1.9Peringkat asas: singleImbasan mantap. Sentiasa ada yang muat.
Sederhana2.0 hingga 2.9Peringkat asas: pasangan, pointing pairs, pengurangan kotak-garisSingle kehabisan, jadi anda mula menulis calon.
Sukar3.0 hingga 4.9Peringkat mencabar: fish, wing, aritmetik sangkarAnda mesti mencari corak merentasi beberapa unit.
Pakar5.0 hingga 6.9Peringkat sengit: rantai dan pewarnaanDeduksi panjang. Nota amat penting.
Master7.0 hingga 9.9Peringkat ekstrem: pautan berkumpulan, finned fish, set terkunciRantai dalam, selalunya beberapa berturut-turut.
Legenda10.0 ke atasPeringkat ekstrem dan pilihan terakhirLogik kehabisan alat biasa, dan jaringan atau teka-dan-sahkan muncul.

Nama peringkat datang daripada tangga dalam panduan teknik menyelesaikan kami. Setiap peringkat ialah keluarga teknik: asas bermaksud mengira calon dalam satu unit, mencabar bermaksud corak merentasi unit (dan aritmetik sangkar dalam Killer), sengit bermaksud rantai calon berpaut, ekstrem bermaksud pautan berkumpulan, set terkunci dan jaringan, dan pilihan terakhir bermaksud teka dan sahkan.

Bagaimana kesukaran sudoku dinilai?

Kami menilai teka-teki dengan Sudoku Explainer, penyelesai yang ditulis oleh Nicolas Juillerat. Skala ER-nya ialah cara paling terkenal untuk meletakkan nombor pada kesukaran sesuatu sudoku, dan kami menjalankan port TypeScript kami sendiri.

Dengan kata mudah:

  1. Setiap langkah penyelesaian mempunyai skor. Single mudah mendapat skor rendah, rantai panjang mendapat skor tinggi.
  2. Penyelesai sentiasa memainkan langkah termudah yang ada, kemudian yang termudah seterusnya, sehingga grid selesai.
  3. Penilaian teka-teki ialah skor langkah paling sukar yang perlu diambil.

Jadi satu langkah sukar menentukan seluruh penilaian. Grid yang jatuh kepada single dan pasangan kecuali satu X-Wing dinilai sebagai teka-teki X-Wing, dan ia berada dalam Sukar. Teka-teki yang tidak boleh diselesaikan oleh penilai dengan logik langsung tidak pernah diterbitkan di sini.

Jalur ini tetap dan tidak berubah mengikut saiz atau jenis teka-teki. Mudah ialah 1.0 hingga 1.9, Sederhana 2.0 hingga 2.9, Sukar 3.0 hingga 4.9, Pakar 5.0 hingga 6.9, Master 7.0 hingga 9.9 dan Legenda 10.0 ke atas. Setiap teka-teki dalam katalog kami berada dalam tepat satu jalur.

Apa yang menjadikan sudoku sukar?

Tiga perkara, mengikut kepentingan:

  • Teknik paling sukar yang diperlukan. Ini penilaian ER itu sendiri. Beralih daripada single kepada corak fish ialah lompatan lebih besar daripada menambah sedozen sel kosong lagi.
  • Berapa lama anda perlu memburunya. Sesetengah teka-teki menawarkan corak utama di depan mata. Yang lain menyembunyikannya di sebalik beberapa langkah lebih mudah yang mesti anda selesaikan dahulu.
  • Berapa banyak langkah sukar berturut-turut. Satu rantai ialah teka-teki. Lima rantai ialah satu malam.

Bilangan nombor diberi tiada dalam senarai, dan itulah perkara seterusnya.

Mengapa bilangan nombor diberi panduan yang lemah

Wajar untuk menyangka nombor diberi yang lebih sedikit bermakna teka-teki lebih sukar. Data kami sendiri menunjukkan sebaliknya. Ini ialah bilangan nombor diberi merentasi teka-teki 9x9 klasik kami:

TahapPetunjuk paling sedikitPurataPetunjuk paling banyak
Mudah3034.536
Sederhana2227.840
Sukar2227.044
Pakar2124.729
Master1924.428
Legenda2025.331

Teka-teki Legenda mempunyai lebih banyak nombor diberi secara purata (25.3) daripada teka-teki Master (24.4). Sesetengah teka-teki Sukar mempunyai 44 nombor diberi, manakala sesetengah teka-teki Sederhana hanya 22. Trendnya nyata pada hujung-hujung, kerana teka-teki Mudah memang mempunyai nombor diberi paling banyak, tetapi julatnya bertindih banyak. Di mana nombor diberi berada jauh lebih penting daripada berapa banyaknya. Untuk bahagian pengiraan cerita ini, lihat matematik sudoku.

Bagaimana Killer dan 16x16 dipetakan pada jalur yang sama

Keenam-enam tahap bermaksud perkara yang sama dalam setiap mod, kerana jalur ER adalah serupa. Yang berubah ialah bahan yang digunakan teknik itu.

  • Klasik 9x9. Digit 1 hingga 9, baris, lajur dan kotak. Purata mengikut tahap berjulat dari 1.26 (Mudah) hingga 10.26 (Legenda).
  • Killer 9x9. Grid yang sama ditambah sangkar dengan jumlah. Teknik aritmetik sangkar seperti innies dan outies menggantikan sebahagian kerja corak. Teka-teki Killer Pakar, Master dan Legenda tidak mempunyai nombor diberi langsung: sangkar sahaja menetapkan penyelesaian. Purata berjulat dari 1.40 hingga 10.43.
  • 16x16. Enam belas simbol (1 hingga 9, kemudian A hingga G) dalam kotak 4x4. Teknik yang sama terpakai pada papan lebih besar, jadi satu tahap mengambil masa lebih lama untuk dimainkan walaupun pada penilaian yang sama. Purata berjulat dari 1.20 hingga 10.14.

Teka-teki Sukar dalam mana-mana mod memerlukan teknik peringkat mencabar dan tidak lebih. Teka-teki Legenda dalam mana-mana mod memerlukan sesuatu yang hampir atau melangkaui puncak tangga. Teka-teki paling sukar dalam katalog kami dinilai 12.8 (Killer), 11.1 (klasik) dan 10.4 (16x16); lihat teka-teki sudoku paling sukar untuk apa yang berada di puncak.

Cara memilih tahap anda

  • Baharu dengan sudoku atau kembali selepas rehat: mulakan pada Mudah. Jika anda boleh menyiapkan dua atau tiga tanpa petunjuk, naik tahap.
  • Selesa dengan single dan mahukan cabaran: Sederhana. Di sinilah pasangan dan pointing pairs mula muncul.
  • Anda tahu pasangan dan triple dan mahukan corak bernama pertama anda: Sukar. Jangkakan X-Wing, Y-Wing dan Swordfish, atau aritmetik sangkar dalam Killer.
  • Anda gemar rantai panjang dan sentiasa menulis nota calon: Pakar dan Master.
  • Anda mahu logik ditolak ke had: Legenda.

Panduan mudahnya ialah bermain pada tahap di mana anda menyiapkan kebanyakan teka-teki tetapi mesti mempelajari sesuatu yang baharu tentang satu daripada tiga. Jika anda tersekat setiap kali, turun satu tahap dan baca teknik yang diperlukan tahap itu. Jika tiada apa yang pernah memperlahankan anda, naik satu. Panduan menyelesaikan langkah demi langkah menunjukkan susunan mempelajari teknik supaya setiap tahap terasa boleh dicapai.