Klar til at spille?

Spil sudoku!

Sudoku sværhedsgrader forklaret

6 min. læsning

En sudokus sværhedsgrad er den sværeste teknik, du skal bruge for at løse den, ikke hvor mange cifre der står i gitteret. En opgave, der kun kræver singler, er let, uanset hvor få givne tal den har. En opgave, der tvinger dig gennem én kæde af forbundne kandidater, er svær, uanset hvor mange givne tal den har. Denne guide er til begyndere og øvede spillere, der vil vide, hvad betegnelserne betyder, og hvilket niveau de skal vælge.

De 6 niveauer i overblik

sudoku69 har 6 niveauer: Let, Mellem, Svær, Ekspert, Mester og Legendarisk. Hvert har et ratingbånd på Sudoku Explainer-skalaen (ER), som forklares nedenfor.

NiveauER-båndTeknikker, du skal brugeHvordan det føles
Let1.0 til 1.9Grundstrategier: singlerJævn skanning. Der er altid noget, der passer.
Mellem2.0 til 2.9Grundstrategier: par, pointing pairs, boks-linje-reduktionSinglerne løber tør, så du begynder at skrive kandidater.
Svær3.0 til 4.9Avancerede strategier: fisk, wings, burregningDu skal finde et mønster på tværs af flere enheder.
Ekspert5.0 til 6.9Djævelske strategier: kæder og farvningLange slutninger. Noter er afgørende.
Mester7.0 til 9.9Ekstreme strategier: grupperede links, finned-fisk, låste sætDybe kæder, ofte flere i træk.
Legendarisk10.0 og opEkstreme strategier og sidste udvejLogikken løber tør for almindelige værktøjer, og net eller gæt-og-verificér dukker op.

Trinnenes navne kommer fra stigen i vores guide til løsningsteknikker. Hvert trin er en familie af teknikker: grundstrategier betyder at tælle kandidater inde i én enhed, avancerede strategier betyder mønstre på tværs af enheder (og burregning i killer), djævelske strategier betyder kæder af forbundne kandidater, ekstreme strategier betyder grupperede links, låste sæt og net, og sidste udvej betyder gæt og verificér.

Hvordan vurderes sudokuens sværhedsgrad?

Vi vurderer opgaver med Sudoku Explainer, løseren skrevet af Nicolas Juillerat. Dens ER-skala er den bedst kendte måde at sætte et tal på, hvor svær en sudoku er, og vi kører vores egen TypeScript-port af den.

Med enkle ord:

  1. Hvert løsningstrin har en score. En simpel single scorer lavt, en lang kæde scorer højt.
  2. Løseren spiller altid det letteste tilgængelige trin, så det næstletteste, indtil gitteret er løst.
  3. Opgavens rating er scoren for det sværeste trin, den måtte tage.

Så ét svært træk fastsætter hele ratingen. Et gitter, der falder med singler og par bortset fra én X-Wing, vurderes som en X-Wing-opgave og havner i Svær. En opgave, som vurderingsprogrammet slet ikke kan løse med logik, bliver aldrig udgivet her.

Båndene er faste og ændrer sig ikke med opgavens størrelse eller type. Let er 1.0 til 1.9, Mellem 2.0 til 2.9, Svær 3.0 til 4.9, Ekspert 5.0 til 6.9, Mester 7.0 til 9.9 og Legendarisk 10.0 og op. Hver opgave i vores katalog ligger i præcis ét bånd.

Hvad gør en sudoku svær?

3 ting, i rækkefølge efter vigtighed:

  • Den sværeste teknik, der kræves. Det er selve ER-ratingen. Springet fra singler til et fiskemønster er større end at tilføje endnu et dusin tomme felter.
  • Hvor længe du skal lede efter den. Nogle opgaver viser det afgørende mønster åbenlyst. Andre skjuler det bag flere lettere trin, du først skal igennem.
  • Hvor mange svære trin i træk. Én kæde er en opgave. 5 kæder er en hel aften.

Antal givne tal er ikke på listen, og det er næste pointe.

Hvorfor antal givne tal er en dårlig rettesnor

Det er naturligt at tro, at færre givne tal betyder en sværere opgave. Vores egne data siger noget andet. Her er antallet af givne cifre på tværs af vores klassiske 9x9-opgaver:

NiveauFærrest givneGennemsnitFlest givne
Let3034.536
Mellem2227.840
Svær2227.044
Ekspert2124.729
Mester1924.428
Legendarisk2025.331

Legendariske opgaver har flere givne tal i gennemsnit (25.3) end Mester-opgaver (24.4). Nogle Svær-opgaver har 44 givne tal, mens nogle Mellem-opgaver kun har 22. Tendensen er reel i yderpunkterne, da Let-opgaver har flest givne, men intervallerne overlapper kraftigt. Hvor de givne tal står, betyder langt mere end hvor mange der er. Om tællesiden af historien kan du læse i sudoku og matematik.

Sådan svarer killer og 16x16 til de samme bånd

De 6 niveauer betyder det samme i hver tilstand, fordi ER-båndene er identiske. Det, der ændrer sig, er materialet, teknikkerne arbejder på.

  • Klassisk 9x9. Cifrene 1 til 9, rækker, kolonner og bokse. Gennemsnittene pr. niveau går fra 1.26 (Let) til 10.26 (Legendarisk).
  • Killer 9x9. Samme gitter plus bure med summer. Burregningsteknikker som innies og outies træder i stedet for noget af mønsterarbejdet. Ekspert-, Mester- og Legendariske killer-opgaver har slet ingen givne cifre: burene alene fastlægger løsningen. Gennemsnittene går fra 1.40 til 10.43.
  • 16x16. 16 symboler (1 til 9, så A til G) i 4x4-bokse. De samme teknikker gælder på et større bræt, så et niveau tager længere tid at spille, selv ved samme rating. Gennemsnittene går fra 1.20 til 10.14.

En Svær-opgave i enhver tilstand kræver en teknik fra de avancerede strategier og ikke mere. En Legendarisk opgave i enhver tilstand kræver noget nær eller hinsides toppen af stigen. De sværeste opgaver i vores katalog er vurderet til 12.8 (killer), 11.1 (klassisk) og 10.4 (16x16); se de sværeste sudokuopgaver for, hvad der ligger i toppen.

Sådan vælger du dit niveau

  • Ny til sudoku eller tilbage efter en pause: start med Let. Kan du gennemføre 2 eller 3 uden hints, så gå et trin op.
  • Tryg ved singler og klar til en udfordring: Mellem. Det er her par og pointing pairs først dukker op.
  • Du kender par og tripel og vil have dine første navngivne mønstre: Svær. Forvent X-Wing, Y-Wing og Swordfish, eller burregning i killer.
  • Du kan lide lange kæder og skriver altid kandidater ind: Ekspert og Mester.
  • Du vil have logikken skubbet til grænsen: Legendarisk.

Tommelfingerreglen er at spille på det niveau, hvor du gennemfører de fleste opgaver, men må lære noget nyt om hver tredje. Hvis du sidder fast hver gang, så gå et niveau ned og læs om den teknik, niveauet kræver. Hvis intet nogensinde sinker dig, så gå ét op. Trin-for-trin-guiden til at løse sudoku viser rækkefølgen, du skal lære teknikkerne i, så hvert niveau føles opnåeligt.