Spreman za igru?

Igraj sudoku!

Nivoi težine sudokua objašnjeni

5 minuta čitanja

Težina sudokua je najteža tehnika koja ti treba da ga rešiš, a ne koliko je cifara odštampano u tabli. Zagonetka koja traži samo jedince laka je bez obzira na to koliko malo zadatih cifara ima. Zagonetka koja nameće jedan lanac povezanih kandidata teška je bez obzira na to koliko zadatih cifara ima. Ovaj vodič je za početnike i srednje igrače koji žele da znaju šta oznake znače i koji nivo da biraju.

Šest nivoa ukratko

sudoku69 ima šest nivoa: Lako, Srednje, Teško, Stručnjak, Majstor i Legendarno. Svaki ima opseg ocene na skali Sudoku Explainer (ER), objašnjenoj ispod.

NivoER opsegTehnike koje ti trebajuKakav je osećaj
Lako1.0 do 1.9Osnovne strategije: jedinciRavnomerno skeniranje. Nešto uvek stane.
Srednje2.0 do 2.9Osnovne strategije: parovi, pokazujući parovi, redukcija kvadrat-linijaJedinci presuše, pa počinješ da zapisuješ kandidate.
Teško3.0 do 4.9Teške strategije: ribe, krila, aritmetika kavezaMoraš da nađeš obrazac preko nekoliko grupa.
Stručnjak5.0 do 6.9Đavolje strategije: lanci i bojenjeDugi zaključci. Beleške su neophodne.
Majstor7.0 do 9.9Ekstremne strategije: grupisane veze, riba sa perajima, zaključani skupoviDuboki lanci, često nekoliko zaredom.
Legendarno10.0 i višeEkstremne strategije i poslednje utočišteLogici ponestaje običnih alata, pa se javljaju mreže i pogodi-i-proveri.

Nazivi strategija dolaze sa lestvice u našem vodiču kroz tehnike rešavanja. Svaki nivo je porodica tehnika: osnovne znače brojanje kandidata unutar jedne grupe, teške znače obrasce preko grupa (i aritmetiku kaveza u killer sudokuu), đavolje znače lance povezanih kandidata, ekstremne znače grupisane veze, zaključane skupove i mreže, a poslednje utočište znači pogodi i proveri.

Kako se ocenjuje težina sudokua?

Zagonetke ocenjujemo pomoću Sudoku Explainera, rešavača koji je napisao Nicolas Juillerat. Njegova ER skala je najpoznatiji način da se težina sudokua izrazi brojem, a mi koristimo sopstveni TypeScript port.

Prostim rečima:

  1. Svaki korak rešavanja ima ocenu. Običan jedinac ima nisku, dugačak lanac visoku.
  2. Rešavač uvek igra najlakši dostupan korak, pa sledeći najlakši, sve dok tabla nije rešena.
  3. Ocena zagonetke je ocena najtežeg koraka koji je morala da napravi.

Dakle jedan težak potez određuje celu ocenu. Tabla koja pada na jedince i parove osim jednog X-Winga ocenjuje se kao X-Wing zagonetka i završava u nivou Teško. Zagonetka koju ocenjivač uopšte ne može da reši logikom nikada se ovde ne objavljuje.

Opsezi su fiksni i ne menjaju se sa veličinom ili vrstom zagonetke. Lako je 1.0 do 1.9, Srednje 2.0 do 2.9, Teško 3.0 do 4.9, Stručnjak 5.0 do 6.9, Majstor 7.0 do 9.9 i Legendarno 10.0 i više. Svaka zagonetka u našem katalogu leži u tačno jednom opsegu.

Šta sudoku čini teškim?

Tri stvari, po važnosti:

  • Najteža potrebna tehnika. To je sama ER ocena. Prelazak sa jedinaca na obrazac ribe veći je skok nego dodavanje još desetak praznih polja.
  • Koliko dugo moraš da je tražiš. Neke zagonetke nude ključni obrazac na vidiku. Druge ga kriju iza nekoliko lakših koraka koje prvo moraš da završiš.
  • Koliko teških koraka zaredom. Jedan lanac je zagonetka. Pet lanaca je cela večer.

Broj zadatih cifara nije na listi, i to je sledeća tačka.

Zašto broj zadatih cifara loše vodi

Prirodno je misliti da manje zadatih cifara znači težu zagonetku. Naši podaci govore drugačije. Ovo su brojevi zadatih cifara u našim klasičnim zagonetkama 9x9:

NivoNajmanje zadatihProsekNajviše zadatih
Lako3034.536
Srednje2227.840
Teško2227.044
Stručnjak2124.729
Majstor1924.428
Legendarno2025.331

Legendarne zagonetke u proseku imaju više zadatih cifara (25.3) od majstorskih (24.4). Neke teške zagonetke imaju 44 zadate cifre, dok neke srednje imaju samo 22. Trend je stvaran na krajevima, jer lake zagonetke zaista imaju najviše zadatih cifara, ali se opsezi jako preklapaju. Mnogo više od njihovog broja važi gde se zadate cifre nalaze. Za stranu brojanja pogledaj matematiku sudokua.

Kako se killer i 16x16 uklapaju u iste opsege

Šest nivoa znači isto u svakom režimu, jer su ER opsezi identični. Menja se materijal na kome tehnike rade.

  • Klasični 9x9. Cifre od 1 do 9, redovi, kolone i kvadrati. Proseci po nivoima kreću se od 1.26 (Lako) do 10.26 (Legendarno).
  • Killer 9x9. Ista tabla plus kavezi sa zbirovima. Tehnike aritmetike kaveza, kao što su innie i outie, zamenjuju deo rada sa obrascima. Killer zagonetke nivoa Stručnjak, Majstor i Legendarno nemaju nijednu zadatu cifru: sami kavezi određuju rešenje. Proseci se kreću od 1.40 do 10.43.
  • 16x16. Šesnaest simbola (od 1 do 9, pa od A do G) u kvadratima 4x4. Iste tehnike važe na većoj tabli, pa nivo traje duže čak i pri istoj oceni. Proseci se kreću od 1.20 do 10.14.

Teška zagonetka u bilo kom režimu traži tehniku teških strategija i ništa više. Legendarna zagonetka u bilo kom režimu traži nešto blizu vrha lestvice ili iznad njega. Najteže zagonetke u našem katalogu ocenjene su sa 12.8 (killer), 11.1 (klasični) i 10.4 (16x16); pogledaj najteže sudoku zagonetke da vidiš šta stoji na vrhu.

Kako da izabereš svoj nivo

  • Novi si u sudokuu ili se vraćaš posle pauze: počni od nivoa Lako. Ako možeš da završiš dve ili tri bez nagoveštaja, pređi na viši.
  • Udoban si sa jedincima i želiš izazov: Srednje. Ovde se prvi put javljaju parovi i pokazujući parovi.
  • Znaš parove i trojke i želiš prve imenovane obrasce: Teško. Očekuj X-Wing, Y-Wing i Swordfish, ili aritmetiku kaveza u killer sudokuu.
  • Voliš duge lance i uvek upisuješ kandidate: Stručnjak i Majstor.
  • Želiš da se logika dogura do granice: Legendarno.

Pravilo palca je da igraš na nivou na kome završavaš većinu zagonetki, ali moraš da naučiš nešto novo kod jedne od tri. Ako se svaki put zaglaviš, spusti se za nivo i pročitaj tehniku koju nivo traži. Ako te ništa nikad ne uspori, popni se za jedan. Vodič za rešavanje korak po korak pokazuje redosled učenja tehnika tako da svaki nivo deluje dostižno.