Začnemo z igro?

Igraj sudoku!

Težavnostne stopnje sudokuja

5 minut branja

Težavnost sudokuja je najtežja tehnika, ki jo potrebuješ za rešitev, ne število številk, natisnjenih v mreži. Uganka, ki zahteva samo singles, je lahka, ne glede na to, kako malo danih števil ima. Uganka, ki prisili eno verigo povezanih kandidatov, je težka, ne glede na to, koliko danih števil ima. Ta vodnik je za začetnike in srednje izkušene igralce, ki želijo vedeti, kaj pomenijo oznake in katero stopnjo izbrati.

Šest stopenj na hitro

sudoku69 ima šest stopenj: Lahko, Srednje, Težko, Strokovnjak, Mojster in Legendarno. Vsaka ima pas ocene na lestvici Sudoku Explainer (ER), pojasnjeni spodaj.

StopnjaPas ERTehnike, ki jih potrebuješKakšen je občutek
Lahko1.0 do 1.9Osnovna stopnja: singlesEnakomerno pregledovanje. Vedno kaj ustreza.
Srednje2.0 do 2.9Osnovna stopnja: pari, pointing pairs, redukcija kvadrat-črtaSingles usahnejo, zato začneš pisati kandidate.
Težko3.0 do 4.9Zahtevna stopnja: fish, wings, računanje s kletkamiVzorec moraš najti čez več enot.
Strokovnjak5.0 do 6.9Hudičeva stopnja: verige in barvanjeDolga sklepanja. Zapiski so nujni.
Mojster7.0 do 9.9Skrajna stopnja: združene povezave, finned fish, zaklenjene množiceGloboke verige, pogosto več zapored.
Legendarno10.0 in večSkrajna stopnja in skrajna rešitevLogiki zmanjka navadnih orodij, pojavijo se mreže in ugibanje s preverjanjem.

Imena stopenj izvirajo iz lestve v našem vodniku po tehnikah reševanja. Vsaka stopnja je družina tehnik: osnovna pomeni štetje kandidatov znotraj ene enote, zahtevna vzorce čez enote (in računanje s kletkami v killerju), hudičeva verige povezanih kandidatov, skrajna združene povezave, zaklenjene množice in mreže, skrajna rešitev pa ugibanje s preverjanjem.

Kako se ocenjuje težavnost sudokuja?

Uganke ocenjujemo s Sudoku Explainer, reševalnikom, ki ga je napisal Nicolas Juillerat. Njegova lestvica ER je najbolj znan način, kako postaviti številko na to, kako težak je sudoku, mi pa poganjamo svojo lastno različico v TypeScriptu.

Preprosto povedano:

  1. Vsak korak reševanja ima oceno. Preprost single dobi nizko, dolga veriga visoko.
  2. Reševalnik vedno odigra najlažji razpoložljivi korak, nato naslednjega najlažjega, dokler mreža ni rešena.
  3. Ocena uganke je ocena najtežjega koraka, ki ga je moral narediti.

Ena težka poteza torej določi celotno oceno. Mreža, ki pade s singles in pari, razen z enim X-Wing, je ocenjena kot uganka z X-Wing in pristane med Težko. Uganke, ki je ocenjevalnik sploh ne more rešiti z logiko, tu nikoli ne objavimo.

Pasovi so fiksni in se ne spreminjajo glede na velikost ali vrsto uganke. Lahko je 1.0 do 1.9, Srednje 2.0 do 2.9, Težko 3.0 do 4.9, Strokovnjak 5.0 do 6.9, Mojster 7.0 do 9.9 in Legendarno 10.0 in več. Vsaka uganka v našem katalogu leži v natanko enem pasu.

Kaj naredi sudoku težak?

Tri stvari, po vrstnem redu pomembnosti:

  • Najtežja potrebna tehnika. To je sama ocena ER. Prehod od singles k vzorcu fish je večji skok kot dodatnih ducat praznih polj.
  • Kako dolgo jo moraš iskati. Nekatere uganke ponujajo ključni vzorec na očeh. Druge ga skrijejo za več lažjih korakov, ki jih moraš najprej opraviti.
  • Koliko težkih korakov zapored. Ena veriga je uganka. Pet verig je cel večer.

Števila danih števil ni na seznamu, in to je naslednja točka.

Zakaj je število danih števil slab kažipot

Naravno je misliti, da manj danih števil pomeni težjo uganko. Naši lastni podatki pravijo drugače. To so števila danih števil čez naše klasične uganke 9x9:

StopnjaNajmanj danihPovprečjeNajveč danih
Lahko3034.536
Srednje2227.840
Težko2227.044
Strokovnjak2124.729
Mojster1924.428
Legendarno2025.331

Legendarne uganke imajo v povprečju več danih števil (25.3) kot Mojster (24.4). Nekatere težke uganke imajo 44 danih števil, nekatere srednje pa le 22. Trend je resničen na skrajnostih, saj imajo lahke uganke res največ danih števil, a se razponi močno prekrivajo. Kje dana števila stojijo, šteje precej bolj kot to, koliko jih je. Za stran štetja glej matematiko sudokuja.

Kako se killer in 16x16 preslikata na iste pasove

Šest stopenj pomeni isto v vsakem načinu, ker so pasovi ER enaki. Spremeni se material, na katerem tehnike delujejo.

  • Klasični 9x9. Številke od 1 do 9, vrstice, stolpci in kvadrati. Povprečja po stopnjah segajo od 1.26 (Lahko) do 10.26 (Legendarno).
  • Killer 9x9. Ista mreža plus kletke z vsotami. Tehnike računanja s kletkami, kot so innies in outies, nadomestijo del dela z vzorci. Killer uganke Strokovnjak, Mojster in Legendarno nimajo danih števil sploh: rešitev določijo same kletke. Povprečja segajo od 1.40 do 10.43.
  • 16x16. 16 simbolov (od 1 do 9, nato od A do G) v kvadratih 4x4. Iste tehnike veljajo na večji plošči, zato igranje stopnje traja dlje tudi pri isti oceni. Povprečja segajo od 1.20 do 10.14.

Težka uganka v katerem koli načinu potrebuje tehniko zahtevne stopnje in nič več. Legendarna uganka v katerem koli načinu potrebuje nekaj blizu ali onkraj vrha lestve. Najtežje uganke v našem katalogu so ocenjene 12.8 (killer), 11.1 (klasični) in 10.4 (16x16); glej najtežje sudoku uganke, kaj je na vrhu.

Kako izbereš svojo stopnjo

  • Sudoku ti je nov ali se vračaš po odmoru: začni pri Lahko. Če jih znaš dokončati dve ali tri brez namigov, pojdi više.
  • Ugodno ti gredo singles in želiš izziv: Srednje. Tu se prvič pojavijo pari in pointing pairs.
  • Poznaš pare in trojice in želiš prve poimenovane vzorce: Težko. Pričakuj X-Wing, Y-Wing in Swordfish ali računanje s kletkami v killerju.
  • Uživaš v dolgih verigah in vedno vpisuješ kandidate: Strokovnjak in Mojster.
  • Želiš logiko potisniti do skrajnosti: Legendarno.

Pravilo palca je igrati na stopnji, kjer dokončaš večino ugank, a se pri eni od treh moraš naučiti kaj novega. Če se vsakič zatakneš, se vrni za stopnjo nazaj in preberi tehniko, ki jo stopnja potrebuje. Če te nič ne upočasni, pojdi eno više. Vodnik po korakih pokaže vrstni red učenja tehnik, da je vsaka stopnja dosegljiva.